Kis lakásból nagy lakásba, nagy lakásból, kis házba, kis házból nagy házba, nagyobból még nagyobba…Az ember élete során egyre több és több holmit halmoz fel magának, sokszor ragaszkodik haszontalan holmikhoz is és amikor már nem fér el az otthonában, nagyobbat vesz. Majd azt is megölti holmikkal és vesz egy még nagyobbat. De hová fér ez mind? Nézd meg a térnyerő ötletek galériát!
Ugye egy kicsit ismerős? Szerintem mindenkiben van rakosgatási, “jó lesz még valamire” vágy. Ha időről-időre azért kiszelektálódik némi lom, máris kényelmesebben lehet pakolni a szekrényekben. A hely nagy kincs, hamar érezhetővé válik, ha pazarolod. Jó hír viszont, hogy ha helyszűkében vagy, erre is van megoldás: ezek a térnyerő ötletek, amiket egy csokorba szedtem neked, hogy kedvedre mazsolázhass belőlük.
Pinterest galéria megtekintése
Miért fontos az okos helykihasználás?
Szerintem sokat számít, hogy mindennek legyen helye. Jelenleg egy 50 négyzetméteres lakásban élek harmadmagammal, tudom, milyen rendezetlen a látvány, ha nincsenek a tárgyak visszatéve a helyükre. Kicsi lakásban éri meg igazán elgondolkodni a többfunkciós bútorok használatán vagy a plusz tárolók kialakításán.
Ha nincs elég hely, akkor teremts magadnak!
Aknázz ki minden lehetőséget jelenlegi otthonodban, ha építkezel, akkor tiéd a lehetőség, hogy elsőre kihozd a házból a maximumot. Ha gondosan tervezel és építkezéskor figyelsz a praktikus tárolásra, logikus térkapcsolatokra, akkor rengeteg felesleges négyzetmétert spórolhatsz és ezzel rengeteg pénzt is!
Itt a három kedvenc helytakarékossági ötlet:
1. Lépcső alatti tárolás
Kétszintes családi háznál rengeteg helyet vesz el a hasznos alapterületből a lépcsőház. Különösen, ha rendes lépcsőfordulós kétkaros lépcsőről beszélünk (bevallom, a csigalépcsőket ki nem állhatom!) Evidens tehát, hogy ha pazarolod a helyet a széles, kényelmes lépcsőfokokkal, akkor legalább a lépcső alatti holt teret hasznosítsd. Például tárolószekrénnyel, kamrával, dolgozósarokkal, játszókuckóval.
2. Közlekedők, folyosók kihasználása
Az építkezők hajlamosak kihagyni a számításokból a közlekedőknek szánt négyzetmétereket és csak szimplán összeadják a szobák méreteit. Nem lehetetlen folyosó nélküli házat tervezni, de az előszobából, nappaliból nyíló szobák, fürdő, wc megoldás nem szerencsés. Ha az előtér van tele ajtókkal (ami régen gyakori volt), a sok egymásba nyíló ajtó miatt kényelmetlen. Ha pedig a nappali a központja az ajtó rengetegnek, akkor átjáróház lesz belőle és szinte berendezhetetlenné válik a sok közlekedési folyosó miatt.
Szóval szükség van rá, túlzásokba nem kell esni, okosan kell bánni vele. Ha egy szélesebb folyosó tároló funkciót is kap, akkor máris nyertél vele.
A kép remek példája, hogy nem csupán könyvespolcot de még egy kis dolgozórészt is el lehet helyezni közlekedőben. Ha a folyosó túl sötét, akkor sok lámpával, rejtett világítással teheted hangulatossá.
3. Beépített szekrények
A minden holmit elnyelő gardrób és beépített szekrény a legjobb választás, ha több teret szeretnél és az apróságokat inkább elraknád szem elől. Persze ezt is csak szépen és rendezetten szabad, hogy átlátható maradjon és mindent megtalálj. Ha csak ömlesztve vannak benne a cuccok, annak semmi értelme. A feng shui szerint (ha hiszel ilyesmiben), csak akkor van rend, ha a szekrények belsejében is rend van, különben csak látszat, ámítás az egész.
Belül teleszkópos csodavállfa, rendszerező szuper elemek-egy vagyont el lehet költeni egy gardrób belső kiképezésére. És még többet a külső megjelenésére. Bútorlap, tükör, akril, színes fa-, vagy üvegbetétek, strukturált lemezek, textil…felsorolni is nehéz mi mindennel lehet kívülről dekorálni egy trendi gardób szekrényt. De akár kinézhet úgy is, mintha fal lenne:
Tárolj okosan, rendezd be a lakásod praktikusan és a térnyerő ötletek segítségével felszabaduló terek lesznek az ajándékai a tudatosságodnak! Te melyik térnyerő ötletet ajánlanád másoknak, amivel jobbá tehetik otthonuk? Oszd meg velünk bátran (akár fotót is mellékelhetsz, örömmel fogadom!)
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: