Végre eljött az idő, hogy az álmokból tervek szülessenek. A jó tervezőnél már csak a jó kivitelező fontosabb…de most lássuk az első találkozást a tervezővel. Mire számíts, mit beszéljetek át otthon?
Egy korábbi bejegyzésben már írtam arról, hogyan válaszd ki az építész tervezőt (ajánlás, referenciák, elérhetőség stb.) Amint begyűjtötted az információkat és van 2-3 név a tarsolyodban, akkor jöhet a telefonálás. Elsőként érdemes megtudakolni, hogy vállalnának-e akkora családi ház tervezést a közeljövőben és nagyságrendileg milyen áron. Elképzelhető, hogy már be vannak táblázva a következő szezonra, ezért nem tudnak segíteni. Az is fontos kérdés, hogy az ár szerkezetkész házra vonatkozik, vagy már tartalmazza a gépészetet is. Utóbbi sajnos közel hasonló tételnek felel meg. Felvázolhatod még gyorsan az elképzeléseidet, például alternatív energia hasznosítása vagy egyéb számodra fontos kérdéseket.
Már egy ilyen rövidebb beszélgetésből is le lehet szűrni a hozzáállását a tervezőnek és a szimpátia faktort. A következő lépés a személyes találkozó lesz, ahol konkrétabb árajánlatot is lehet szerezni és kicsit ismerkedni a tervezővel.
Első találkozó a tervezővel
A pároddal együtt menjetek és vigyétek magatokkal a következőket:
- a telek helyrajzi száma, minden olyan térkép, amit kaptatok róla (ez alapján fog az építész majd dolgozni, de első ránézésre is le tudja majd olvasni a telek fekvését, a méreteit, arányait)
- a kinyomtatott Családi ház méretezési listát (segíteni fog, amikor átbeszélitek a ház helyiségeit)
- igényeitek írásban összesítve
Nekem az a véleményem (és nagyon sok építésznek is), hogy a tervező dolga, hogy tervezzen, nem a megrendelőé. A kockás papírra felrajzolt alaprajz sokaknál kiveri a biztosítékot… Az előre elképzelt beosztás annyira megköti a tervező kezét, hogy közben rengeteg bravúros ötlettől eshettek el, ahelyett, hogy a tervező szabadon ötletelhetett volna rajta. Rajzolgatni lehet majd később is, első nekifutásra a listás verziót ajánlanám.
Listánál olyanokra gondolok, hogy egy szintes vagy két szintes; a szobák milyen kapcsolatban vannak egymással; milyen gépészeti megoldásokat szeretnétek; milyen legyen a ház stílusa; milyen anyagokból épüljön.
A beszélgetés során szó lesz a tervezési négyzetméter árakról és ha valóban jó helyen jártok, akkor az építkezés várható végösszegéről is kaptok felvilágosítást. Ha az építész úgy vállalja, hogy elkér másfél milliót, de nem tájékoztat, hogy a terveket megvalósítani 25-30 milliótól a csillagos égig lehet, akkor elég felelőtlenül állt hozzá…még akkor is, ha nem az ő feladata a kivitelezés. Jó hír, hogyha a tervezés és kivitelezés egy cég kezében van általában a tervezés árából sokat engednek+házon belül lerendezik a kivitelezéskor felmerülő problémákat.
Át kell beszélni a tervezési folyamat menetét: Hány darab vázlatterv fog készülni? Ez mennyi időt vesz igénybe? Lesz -e ingyenes látványterv vagy csak plusz pénzért? Mikor kell fizetni? Stb.
Ha sikeres volt az első beszélgetés és felkéritek az építészt a tervezésre, akkor megállapodtok a fizetésről és határidőkről. A szerződés aláírása után pedig kezdődhet a mélyinterjú, a pontos részletek megbeszélése:)
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: