Amikor az építkezés rögös útjára lépsz, eljön az a pont, amikor a jelenlegi ingatlanodat el kell adnod. Tedd ezt a leghatékonyabban, haladj végig a listán és készülj fel az eladásra. A lakás eladás teendői között lesznek hasznos tanácsok a lakás ráncba szedéséhez, ötletek a jó hirdetéshez és tippek az érdeklődőkkel való tárgyaláshoz.
- Hozd ki a maximumot a lakásból!
A cél, hogy a lakás minden szeglete tiszta és otthonos legyen. Tekintheted ezt úgy is, mint a költözés előtti utolsó lomtalanítás vagy nagytakarítás. Ha ezen túl vagy, próbáld meg megőrizni a rendet az első személyes látogatásokig. A rendezett látvány sokat számít!
- Csinálj vágykeltő fotókat a hirdetésedhez
Amikor kész van a csodás rend gyorsan fotózd is fényképezőgéppel. Szerintem még jobb, ha a képen nem szerepelnek személyes jellegű tárgyak, legyen kicsit magazinos. Tehát a milliónyi pipere a mosdó és kád szélén a kép kedvéért inkább ne legyen rajta, mint ahogyan a konyhai pulton a család összes ivópohara és a mosogató mellett a púposan megrakott edényhalom. Ha ezek a mindennapi kellékek nem szerepelnek a fotón a pult máris tisztábbnak és nagyobbnak hat majd!
Amikor fotózol csak a lényegről készíts képet. Szerintem amatőr húzás egy lakáshirdetésben azzal növelni a képek számát, hogy csak egy függönykarnis látszik, egy ülőgarnitúra vagy egy ágy (Az eddigi legnevetségesebb az volt, amikor a teraszajtó előtti nagyméretű plüssfigura töltötte be a fotót…)
- Legyen alaprajzod
Ha megvan a lakás eredeti alaprajza az remek, de ingyenes programokkal is készíthetsz magadnak egy újat, vagy akár kézzel is nekiállhatsz. Az alaprajzon jól láthatóan szerepeljenek a helyiségek kapcsolatai, a szobák méretei és nem árt, ha rajta vannak a beépített bútorok, szaniterek is (pl konyhabútor, gardrób szekrény amit nem viszel magaddal, wc, zuhanyzó, fürdőkád)
- Írj egy szuper összefoglalót a lakás pozitívumainak kiemelésével
Kezdve onnan, hogy a lakás hol található, milyen megközelíthetősége van, milyen távolságra vannak boltok, iskolák, buszmegálló stb. Az ingatlan társasházban, sorházban, emeletes házban van e, milyen a lakóközösség, mennyi a közös költség. Mekkora az össz alapterülete, van e hozzá erkély/terasz/tároló/garázs/garázsbeálló. Sorold fel a helyiségeket és a négyzetméterüket, tisztázd, hogy mely bútorok maradnak a lakásban. Milyen a fűtési rendszer van, van e légkondi vagy bármilyen más extra, ami növeli az eladási árat (pl tehermentes, nem dohányzó, 1-2 héten belül költözhető, vadiúj nyílászárók, szigetelés stb)
Érdemes még a céljaidat is megfogalmazni, hogy még mennyi ideig szeretnél itt lakni, mi a költözés várható ideje. Építkezéskor még egy olyan verzió is felmerülhet, ha nem tudjátok megvárni míg elkészül a ház, hogy befektetőknek hirdeted meg a lakást. Ez azért jó, mert ha sikerül megállapodni, tőle rögtön vissza is tudjátok bérelni és megússzátok az egész hercehurcát a költözéssel. Engedheted, hogy akár alkudjon is, egy másik albérletben is fizetnél ugyanannyit, de amíg épül a ház jobb lesz a lelkednek, ha nem papírdobozok között egy albérletben várod meg a beköltözést!
- Ár meghatározása
Nézd meg a neten milyen hirdetések vannak a környékeden és rangsorolod, hogy a Te lakásod ennél többet vagy kevesebbet ér. A vevők is ugyanúgy megteszik ezt majd.
- Készülj fel a telefonokra!
Ma, 2016-ban ingatlanos nélkül is simán el lehet adni egy jó adottságokkal rendelkező lakást. Első körben érdemes magad értékesíteni, ha csak ingatlanos érdeklődőid vannak, az azt jelenti, hogy túl magas árat adtál meg. Legyen erre is egy udvarias válaszod, hogy miért nem szeretnéd, ha igen jutányos áron ők adnák el helyetted.
Az érdeklődők gyakran felületesen olvassák el a hirdetést és olyanokra is rákérdeznek ami szerepel a hirdetés szövegében, ezért az jó ha mindig kéznél van és el tudod mondani (vagy kérj email címet és válaszolj ott)
- Hirdesd egyszerre több helyen
Legyen ingyenes online ingatlanhirdetési oldalakon (ingatlan.com, jofogas.hu, otthonterkep.hu stb.), tegyél ki egy táblát a kapura, ablakra (és legyen újságban is.)
- Személyes találkozó
Ha sikerült egy érdeklődővel megbeszélni egy lakásnézést, akkor ismét az első pont lép életbe: legyen rend és tisztaság! Aki lakást jön nézni, az nagyítóval nézi majd annak minden szegletét.
Tippek:
– legyen jól kiszellőztetve, legyen finom illat (nem vicc! tényleg számít)
– ha vannak gyerekek, lehetőleg akkor ne legyenek otthon (gyerekzsivajban nem lehet komolyan tárgyalni)
– legyen minél világosabb
– télen otthonosan meleg, nyáron kellemesen hűvös
– ha valamilyen rejtett hibára kérdeznek rá, ne tagadd le, de magadtól nem kell megemlíteni (esetleg célozhatsz rá, hogy felújításra szorul)
– ha ígéretesnek látszik a beszélgetés, a fizetési és papírozási ügyeket is beszéljétek át személyesen
Még egy utolsó gondolat: A lakás eladás is, mint minden értékesítés, egy csipetnyi fűszerezésre szorul. Egy mosolygós, segítőkész eladó, egy tipp-topp lakás sokkal gördülékenyebbé teszi ezt az egész folyamatot. Sok sikert kívánok hozzá!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: