Könnyű szerkezetes vagy tégla legyen? Melyik miért jó? A tégla legyen szigetelt vagy külön legyen homlokzati szigetelés? Rönkház, hungarocell, vályog tégla, ytong és a többiek…Nehéz döntés előtt állsz, már annyi féle létezik!
Az építkezés egyik talán legfontosabb kérdése, hogy milyen anyagból épüljön fel a ház. Miből legyen a tartó szerkezete? Építészeti szakkiállításon járva a legkülönfélébb megoldásokkal találkoztam, amelyekről egyenként is rengeteget lehetne írni. Én most csak egy-két szempontot szeretnék megosztani, ami nálunk eldöntötte, hogy melyiket válasszuk.
Hosszan beszélgettünk szakemberekkel a saját rendszereikről, hallottunk számos előnyös tulajdonságot és elgondolkodtató tulajdonságokat, ami inkább kompromisszumként hangzott. Magyarországon az éghajlat és a hagyományok szerint a legtöbb új ház téglából készül. A rönkház drága, de nagyon hangulatos, ám a magyar utcaképből nagyon kilóg. A hungarocellből készült üreges “téglát” kevesen ismerik, talán kicsit ódzkodnak is tőle a “lélegző fal” elmélet miatt… A vályog tégla és az alternatív, természetközeli dombház megoldások szerintem még nincsenek eléggé kidolgozva, hogy hosszútávon is megfelelő vízvédelemmel és szigeteléssel rendelkezzenek.
A tégla mellett a könnyűszerkezetes épületek is hódítanak, mert gyorsan és olcsóbban lehet építkezni vele. Számunkra valahogy nem volt meggyőző, a fém vázra rögzített impregnált osb lap, mint külső falszerkezeti elem…A gipszkarton szuper anyag és ma már olyan csodacsavart is lehet hozzá kapni, ami tényleg elbírja a konyhaszekrény súlyát (de nem árt, ha van pont mögötte egy fa tartóoszlop) A falba furkálással azonban nem árt csínján bánni, nehogy megsértsük a szendvicsszerkezetű falazatban a párazáró rétegek, mert akkor bajba kerülhetünk…A könnyűszerkezetes épület kevesebb pénzből építhető fel, mint egy tégla – és kevesebbet is ér majd, ha el kell adni. Az idő vas foga sajnos hamarabb kikezdi, mint egy tégla épületet, az első problémák általában a beázás, rovar és rágcsálókárok miatt keletkezhetnek a szerkezetben.
Egy jó tégla, szakszerűen építve élethosszig kitart! (Az olcsó tégla bosszúját itt olvashatod)
A tégláknál is már olyan nagy a választék, hogy képes beszippantani az embert. A mai szigeteljünk mindent felfogásban fantasztikus húzás volt olyan terméket fejleszteni, ami önmagában is képes szigetelni. A szigetelő anyag pogácsákkal kitöltött tégla viszont horror áron van a többihez képest. Egy építésztől hallottuk azt a fejtegetést, hogy egy ilyen tégla ha jobban belegondolunk nem képes homogén szigetelést adni, hiszen a pogácsák közötti részeken csupán a tégla anyag van, nincs szigetelés és így hőhidakat képezhetünk. Egy tégla legyen csupán tartószerkezet és ne szigeteljen, mert az a szigetelőanyag feladata. Így végül a 30-as tégla és 15 cm szigetelőanyag mellett döntöttünk.
A falazás gyorsan és látványosan zajlott, napok alatt nőtt ki a földből a családi házunk. Egy építkezés nagyon komplex dolog, ezért előfordulnak hibák. Épp ezért jó napi szinten kijárni és nyomon követni a folyamatokat, így időben felfedezhető ha például véletlenül befalazzák a wc ablak helyét:)
Kövesd a blogot és nézd végig, hogyan épül egy családi ház! Kérdéseket a tudatosepito@gmail.com címre írhatsz, ha neked is van érdekes történeted és szeretnéd megosztani küldd el bátran!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: