Ha éltél már valaha is penészes házban (ami sajnos manapság nem egyenlő az öreg, lerobbant házzal) akkor tudhatod, hogy ahol egyszer a penészedés felütötte a fejét onnan szinte kiirthatatlan lesz! A modern műanyag nyílászárók és a csoda szigetelések viszont szinte gerjesztik a penész kialakulását, amit egy szellőztető rendszerrel meg lehet előzni. Gépi szellőztetés pro és kontra következik.
Az újépítésű házaknál sajnos tömegével jelentkezik a penészedés, mint esztétikai és egészségügyi probléma. A külső falak nem megfelelő szigetelése, a hőhidak vagy egyéb rejtett hibák vezetnek ahhoz, hogy visszatérő bosszúságot okozzon a penészfolt a falakon. Szomszédaink és ismerőseink sorra panaszkodtak, hogy a nappali vagy a hálószobák felső sarkaiban minden télen megjelennek a fekete pöttyök. Mi sem maradtunk ki a jóból, penészirtó és speciális penészgátló festékadalékot is próbáltunk, de mivel az alapvető problémát, a hőhidakat nem tudtuk megszüntetni, ezért mindig kiújult…
A penészről a szigetelés és a műanyag ablak tehet?!
A régi fa nyílászárók idővel vetemedtek annyit, hogy már nem záródtak tökéletesen, illetve a tömítő anyag öregedése is hozzájárult, hogy az apró réseken a “tudtunk nélkül” szellőzzön a ház. A tökéletesen záródó műanyag ablakok megjelenésével azonban ez a levegőcsere megszűnt, így a háztartásban felhalmozódott pára bennreked a lakásban.
Honnan keletkezik pára a lakásban?
- fürdés, zuhanyzás
- mosogatás
- teregetés
- főzés
- lélegzés
- ritka szellőztetés
Itt jegyezném meg, hogy az építész tervező keresgélésekor feltettük a nagy kérdést egy építésznek, hogy lehet-e ma Magyarországon olyan családi házat építeni, ami szellőztető rendszer nélkül sem fog garantáltan penészedni. Azt a választ kaptuk, hogy igen, ha jó technológia szerint épül a ház (és természetesen szellőztetni is fognak a benne lakók). És igen, rengeteg olyan ház épül ma, amiben nincs gépi szellőztetés és csak remélhetik a benne lakók, hogy nem lesz gond a penészedéssel.
Mert könnyű elképzelni egy átlag családot: téli hidegben felkelnek a finom meleg szobában és egyből szellőztetni kezdenek, miközben lefő a kávé és rohanva elindulnak dolgozni. Majd a ház legalább 8 óráig érintetlen marad, aztán a család hazaérkezvén egyből szellőztetésbe kezd és az est folyamán még megismétlik párszor, hiszen tudják, hogy a szellőztetés után 1 órával már ismét túl magas lesz a CO2 érték… Azért ez nem így működik, ugye?
A gyakori szellőztetés megoldás?
Hideg időben az ablaknyitás sajnos nem hatékony, hiszen ha túl rövid ideig tart a szellőztetés, akkor csak rövid ideig érezheted a friss levegő pozitív hatását. Amennyiben viszont hosszan szellőztetsz, akkor az utcát fűtöd feleslegesen. Ez ellen a bukó-nyíló ablak sem segítség, mert ez a fajta “résszellőztetés” szintén nem elég hatékony. A felgyülemlett pára és a koncentráció zavart, bágyadtságot okozó CO2 szint falhalmozódásán ablaknyitogatás helyett a gépi szellőztetés a megoldás.
Mit tud ez a masina?
Az egész házat behálózó rendszer segítségével az elhasználódott levegő, pára elszívásra kerül, majd friss levegőt juttat a helyiségekbe úgy, hogy a beáramló levegőt télen előfűti, nyáron előhűti. Erről egy hőcserélő egység gondoskodik, ami a kiszívott rossz levegő melegét átadja a bejövő hideg levegőnek, így a szellőzés energiahatékonyabb, hiszen nem kell ismét felfűteni. Új ház építésénél előre betervezve kisebb teljesítményű fűtési rendszer is elegendő!
És mindez mennyibe kerül? Mi kell hozzá?
- gépészeti tervezés
- kivitelezési tervdokumentáció, kivitelezés ára
- hőcserélős szellőztető gép (315-700 ezer Ft), légcsatornák, vezérlő egység (30 ezer Ft-tól)
- évenkénti karbantartás, szűrőcsere (egy márkásabb gép esetében akár 30 ezer Ft is lehet, de létezik utángyártott szűrő is olcsóbban 5 ezer Ft-tól)
Egy 120 m2-es családi ház szellőztető rendszere durván 1 millióból jön ki.
Utólag is beépíthető?
Igen, de csak kompromisszumokkal és jókora felfordulás árán, hiszen az eredetileg födémben elhelyezett csöveket a mennyezetre lehet csak felszerelni, amit ezután álmennyezet mögé kell elrejteni. Ahhoz, hogy minél kevesebb helyet veszíts a belmagasságból a szokásos kör alakú csövek helyett lehetőség van laposabb, szögletes csöveket használni ilyen esetben, de tudtommal ez drágább megoldás.
Ha szeretnél építkezés témában hasznos cikkeket olvasni, akkor iratkozz fel a blog értesítőre!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: