Építkezz okosan

Beszédes alaprajzok – Mit árulnak el rólatok?

A ház alaprajza szerintem egyfajta ujjlenyomata a benne élőknek. Hűen tükrözi a család személyiségjegyeit, életritmusát és szokásait. Ha rápillantasz az alaprajzotokra, Te milyen következtetést vonnál le belőle?

 

Mielőtt leültünk az építésszel beszélgetni én is sokat nézegettem a neten családi ház alaprajzokat. Sok helyen találtam típusterveket és rengeteg különféle megoldást a helyiségkapcsolatokra. Mivel minden ember más, másféle igények és szokásaik vannak, más a telek adottsága, ezért nem is találtam semmi olyat, amire azt mondtam volna, hogy igen, ezt elfogadnám! Később már csak a térkapcsolatokra és a nappali-konyha ötletekre vadásztam, de a tökéletes változatot nem találtam meg.

 

Miért volt jó mégis nézegetni ilyen terveket?

Mert láttam, hogyan lehet túlbonyolítani és feleslegesen felszabdalni a tereket, vagy épp használhatatlan aprócska helyiségeket és óriási közlekedőket hagyni az alaprajzon. Igaz a mondás, hogy minden házban szükség volna még egy plusz helyiségre, ám mégis akad mindig felesleges pár négyzetméter.

 

A vagy B változat (esetleg C, D)?

Mi abban a szerencsés helyzetben voltunk, hogy az építész tervezőnknek szinte elsőre sikerült olyan vázlattervet összehoznia, ami a végleges háztervünk kiinduló pontja volt. Az első változat a legkiforrottabb. A mi esetünkben legalábbis így történt. A másodikon már láttam, hogy az első átvariált változata, de mivel már az első is jó volt, csak kevésbé jó változat születhetett. (Azért a második ötlet sem hiábavaló, hátha át lehet belőle emelni részleteket, mindig járj nyitott szemmel!)

A változtatásunk is csupán a konyha-nappali helyének felcserélése volt és a rengeteg közlekedő értelmes felhasználása. Falak áthelyezésével kiiktattuk a folyosót, amely így a nappali terének részévé vált. Megszüntettünk egy aprócska kamrát, helyette tágasabb előszobát és wc-t nyertünk. A végeredmény, íme:

 

 

A vázlatrajzon a következőek láthatóak (bal felső sarokból indulva): garázs, dolgozó, wc, előszoba, háztartási/gépészeti helyiség, amerikai konyhás nappali, közlekedő/gardrób, szülői háló, fürdőszoba, 2 gyerekszoba, fedett terasz.

 

Mit árul el rólunk ez az alaprajz?

Azt, hogy otthon is fogunk dolgozni, esetünkben a hobbink lesz az, ami külön helyiséget kívánt. Vannak gyerekeink, akik saját szobát kapnak és minden gépészetünk a háztartási helyiségbe lesz elzárva. Nem lesz kamránk, mert így döntöttünk (itt elolvashatod, miért?) A nappalinkban nem lesznek felesleges cuccok, viszont világos és tágas lesz. A konyhából ki lehet menni majd a teraszra és a kertbe.

Az alaprajz három fő irányvonal mentén készül el: a család igényei és szokásai, anyagi helyzete és a telek adottságai. Ha ezek mentén kezdi el az építész a tervezést (és remélhetőleg sikerült jól átlátnia a családi igényeket), akkor már az első vázlatrajz kiváló kiinduló alap lesz. A telek adottságai, hatósági előírások, tájolás és a körülbelüli négyzetméter nálunk kiadta, hogy sok variáció nem is kínálkozik az alaprajzra. Innen már a belső terek helykihasználásával tudunk majd ügyeskedni, hogy élhető és szerethető otthonunk legyen!

 

Mutatok még alaprajzokat ahol jól látszik a helyiségek fontossági sorrendje! Ezek az alaprajzok nem feltétlenül rosszak, csak más prioritások és lehetőségek mentén készültek.

 

 

Ha szeretnél követni az építkezésünk alakulását, akkor iratkozz fel a blog értesítőre. Várlak legközelebb is!

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!