Gondolom Te is a lehető legjobb és legszebb házat szeretnéd megépíteni. Ehhez viszont sok-sok jó ötletre és megoldásra lesz szükséged, mert ezek a részletek fogják gazdagítani a családi ház megjelenését, működését. Honnan meríthetnél inspirációt hozzá? Ismerd meg a lehetőségeket!
1. Magazinok, újságok olvasása
Az építkezésről, belsőépítészetről és lakberendezésről szóló magazinok lapozgatása szerintem kissé időigényes és költséges dolog. Egy ilyen szakmai lap átlag 500 forint, tele van reklámokkal és az ötlet kutatás szempontjából felesleges információkkal. Arra viszont jó, hogy átfogó képet kapj az aktuális trendekről, újdonságokról, cégekről. (Spórolásként inkább az újságok internetes verzióját ajánlom)
Régebben gyűjtöttem ezeket az újságokat (esetleg Neked is van pár kupacnyi?:), nemrég viszont kiszelektáltam ezeket, végiglapoztam az összeset! Ha hiszed, ha nem, volt 10-15 évvel ezelőtti Otthon és Lakáskultúra magazin is! Roppant tanulságos volt nézni, hogy mi volt az a kivitelezés, az az ötlet, ami még ma is megállja a helyét. Mert bizony akadt pár olyan lakás, amire azt mondtam, hogy ez igen, ez még most is milyen jól néz ki!!
Szerinted melyik stílus lehetett? A visszafogott modern volt az. Voltak viszont borzalmas képek, amik akkoriban bizonyára nagyon ütős megoldásnak, kivitelezésnek számítottak, de mára bizony elbuktak (Pl: feltűnősködő modern berendezés, ami mára a gagyi kategóriába esne, vagy a kék-sárga színvilág ráerőszakolása az egész házra). A tanulság ebben az, hogy meg kell próbálni olyan házat elképzelni, ami kiállja az idő próbáját és hosszú évek múltán is JÓ marad.
2. Nyitott szemmel járni
Sétálni és fotózni a jó ötleteket, homlokzatokat, kapukat. Miközben nézed mások kész házait megfigyelheted, hogy Neked melyik stílus tetszik. A mediterrán, a modern vagy épp a hagyományos? Nézd meg a tetőformákat, a burkolóanyagokat, a kerítéseket és bejáratokat. Ami tetszik, fényképezd le és mutasd meg a tervezőnek. Könnyebb dolga lesz így tervezni, mintha csak szavakkal próbálnád leírni, hogy milyen házat képzeltél el.
Mennyire vagy alapos?
Ha figyeled a részleteket egy pár éve megépült háznál, felfigyelhetsz a hibákra is. Például, hogy hogyan kezd ki a fa burkolatot az eső és az UV, ha nem kezelik megfelelően, hogy a felfröccsenő esőcseppek milyen színű lábazati színezésnél látszanak a legjobban! Ha leszűröd belőle a tanulságokat, akkor elkerülheted őket.
3. Internet, fórumok
A mai világban a legegyszerűbb ötletgyűjtési lehetőség. Tömegével találhatsz képeket és ami a legjobb, ingyenesen juthatsz hozzá az inspiráló fotókhoz, leírásokhoz. A képgyűjtemények böngészése egy igazi aranybánya, hemzsegnek a jobbnál jobb megoldások. Egy idő után már szinte beszippant, hogy “ezt is, ezt is és ezt is akarom, mert olyan jóóó”.
Ha még nem használod, akkor ajánlom a Pinterest nevű képgyűjtő oldalt, ahol a saját fiókodban mappákba rendezve mentheted le magadnak az építkezéshez, lakberendezéshez szükséges ötleteket. Magyarul is lehet keresni, vagy bármilyen nyelven. A regisztráció gyors és ingyenes, a képeket pedig egy kattintással megoszthatod a tervezővel, ismerőseiddel.
Csatlakozz Te is a követőim közé: Kézműves Otthon a Pinteresten.
Használd ki a Facebook közösségeket is csatlakozz építkezőkhöz, sorstársakhoz, akikkel közösen lehet ötletelni, véleményeket megosztani: Kézműves Otthon a Facebookon.
4. Ismerősök tapasztalatai
Beszélgess sokat olyan ismerőseiddel akik építkeztek vagy családi házban laknak. Kérdezd meg, hogy mi az ami tetszik nekik a házban és mi az amit másképp csinálnának már. Tapasztalataim szerint mindig akad olyan történet, amit érdemes megfogadni! (Egy rossz helyen lévő ajtó, rossz burkolat választás, túl kicsi terasz stb.)
5. Szakértők véleménye
Kérd ki a szakmához tartozó szakértők véleményét, akár egy konkrét ötlettel kapcsolatban. Sokszor ugyanis kiderül, hogy miért nem praktikus vagy használható egy jónak tűnő ötlet. Elsőre sok kivitelezés tűnik frappánsnak, de ha jobban belegondolsz, hogy élhető vagy sem, kiderül, hogy később inkább nyűg lesz belőle.
6. Saját kútfőből
Sokszor egyszerűbb összeollózni mások bevált elképzeléseit, de ha időt szánsz rá, biztosan a Te fejedből is kipattan majd (amire később büszke lehetsz:) Merd magadra formálni, átalakítani mások ötleteit, hiszen a Te házad épül. Ezeket a gondolatokat jegyezd fel vagy rajzold le (már 2 hét után rá fogsz csodálkozni, hogy “Hű, ezt én találtam ki?!”)
Vigyázz az ötletekkel!
Amikor begyűjtötted az inspirációkat és lubickolsz az ötletek tengerében egy dologra nagyon vigyázz! Nem szabad minden szimpatikus és fantasztikus megoldást megvalósítani és kényszeredetten felhasználni az építkezéskor, berendezéskor. A tanácsom, hogy ne használd fel az összeset, tudni kell elengedni őket. A kevesebb néha több!
Jó böngészést kívánok!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: