Építkezz okosan

Mi fog kelleni az építkezéshez? II.rész Áram bekötése

“Alig használt villanyoszlop eladó”-építkezők körében bizony nagyon jól jön egy akciós árú ideiglenes villanypózna, mert ez a második szükséges összetevő a víz mellett, hogy legyen áram is. Elsőként mi is ezen a megoldáson gondolkodtunk, de mivel jól előre terveztünk meg mindent, ezt a tételt kihagytuk, és egyből a végleges földkábeles áramot köttettük be a telekre. Ha még időben vagy, akkor lehetőséged van dönteni! Olvasd tovább…

Amikor a leendő kivitelezőnk egyik építkezését meglátogattuk, akkor hívta fel a figyelmünket arra, hogy időben álljunk neki intézni az építkezéshez szükséges víz és áram ellátást. A helyszínen meg is mutatta milyen ideiglenes megoldás létezik az áram bekötésére. Nevezetesen egy fa oszlop betongyámmal és egy szabvány szerinti műanyag dobozban lévő villanyóra. Ez addig szükséges, míg elkészül a családi ház ahová majd a végleges villanyórát lehet tenni. Ennek a villanyoszlopnak az ára elektromos művek által hitelesített szerelődobozzal együtt használtan 60-90 ezer forint! (Álmomban sem gondoltam volna, hogy egy villanypóznát is úgy adnak vesznek, mint egy használt biciklit…) A mérőhely kialakításához regisztrált villanyszerelőt kell hívni (~130 ezer forint), ha kész, akkor lehet kérni a villanyórát.

 

villanyoszlop ideiglenes mérőhely

Villanypózna ideiglenes mérőhelyhez

Ideiglenes mérőhely kialakítása

De miért kell ideglenes, ha van végleges is?

Az ideiglenes villanypózna előnye, hogy gyorsan telepíthető, nem tervköteles, így az áramszolgáltató 1-2 hét alatt üzembe is helyezi. Míg egy végleges mérőhely engedélyezésére, bekötésére átlag 6 hónapot kell várni!!! (novembertől márciusig földmunkát nem is végeznek) Tehát ha előre tervezel és időben kéred a végleges mérőhely kialakítást, akkor megspórolhatsz egy csomó felesleges költséget.

Szerencsére rengeteg apróhirdetést lehet találni építkezésekről megmaradt ideiglenes villanyoszlopról, akár teljes szerelvényezéssel is. Gond inkább a szállítással (hiszen közel 7 méteres a fa pózna), felállítással adódik. Segítség híján inkább a drágább, új, cég által telepített verzióra kell hagyatkozni.

 

 

Földkábeles mérőhely igénylése

Az áram légkábelen vagy földkábelen keresztül érkezhet a telekre. Utóbbi sokkal esztétikusabb és drágább megoldás is. A végleges mérőhely kerülhet a telekhatár közelébe vagy kerítésoszlopba építve is (az utcai villanyoszloptól 15 méteren belül). Előnye, hogy az építendő ház elkészülte előtt kialakítható.

Az igényléshez tulajdoni lapot, áramszolgáltató honlapjáról letöltött igénylőlapot és térkép másolatot kellett személyen leadni az ügyfélszolgálaton. A műszaki osztály miután fogadja az igényt kiküld egy alvállalkozót, aki helyszíni szemlén (ingyen) felméri a mérőhely lehetséges helyét, rögzíti a fázisbővítés igényét és elindítja a folyamatot (32A felett 3600 Ft+Áfa a bővítés amperenként).  Miután az igény szép lassan végigdöcögött az összes közmű, önkormányzat és egyéb szerveknél engedélyeztetésen, jön majd a jó hír (és a csekk a fázisbővítés díjával), hogy meg lehet venni a szabványos, hitelesített csoda mérődobozt. Ezt szintén regisztrált villanyszerelővel kell telepíttetni és kérni az ELMÜ embereit villanyóra beszerelésére.

 

végleges mérőhely villanyóra

Kültéri mérőhely építkezéshez

 

Még nagyon sok érdekes témával várlak az építkezéssel kapcsolatban. Ha nem szeretnél lemaradni egy lépésről sem, akkor iratkozz fel a blogértesítőre!

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!