I. Mi fog kelleni az építkezéshez? Vízóra akna telepítése

Amikor összközműves telket találsz, azzal még nincs letudva minden. A “közművek a telken belül” még jelenthetik azt is, hogy a vezetékek jelen vannak a föld alatt, de még sincs se gáz, se víz, se áram, mert be kell kötni őket. Ha időben felkészülsz arra (háztervek készítésének időszakában), hogy ezeket be is köttesd, akkor nem kell majd kapkodnod, mikor elindul az építkezés. Nincs csúszás és idegeskedés. Összeírtam a tapasztalatainkat a közművek kiépítéséről.

Az ősz és a tél szuper időszak arra, hogy minden előkészületet elvégezz, hogy mire jön a tavasz és beindul az építkezés szezon, már ne kelljen tervekkel, engedélyekkel foglalkozni. Mi már nyár végén összeismerkedtünk a leendő kivitelezőnkkel, sőt, el is látogattunk egy épülő házához, ahol újabb jó ötleteket kaptunk és rádöbbentünk pár elintézni valóra is.

Mi kell majd az építkezéshez?

Víz és áram.

Vízóra akna telepítése:

Ha nincs még akna, akkor építeni kell vagy venni egy instant aknát. Amíg nincs áram és víz, betont úgysem lehet keverni, így az előre kész beton akna a legegyszerűbb megoldás. Az elkészült mobil aknába lehet kérni a vízművektől az vízórát és a víz téma letudva.

Nálunk a vízóra akna költsége 70 ezer forint volt (lapraszerelt akna létrával+kiszállítás+fedlap festés). Mielőtt kiválasztottuk az aknát, egyeztettünk a vízművekkel, hogy jó lesz e, nehogy feleslegesen vegyük meg. Az aknát teherautóval kiszállíttattuk a telekhez (kocsival esélytelen, mert nagyon nehéz!) és 3 erős férfi lepakolta. A cég oldalán részletesen le van írva, hogy mekkora gödröt kell ásni az aknának és hogyan kell telepíteni, ez alapján építettük meg sajátkezűleg.

Vízcső az akna gödörben

Az ásást a pontos tervek alapján kezdtük el, így könnyen a nyomára akadtunk a vízcsőnek. A kiásott gödröt körbebéleltük vastag építkezési fóliával, hogy védjük a víztől, földtől a réseket, mert a panelok között nem lesz kitöltő anyag. A szikkasztó lyuknál kivágtuk, hogy a felesleges víz távozhasson az akna aljából. Az akna oldalai 2-2 darabból vannak, az alja 4 részből, plusz a teteje. 3 erős férfi kb 6 óra alatt végzett az ásással, telepítéssel. A felső betonlap nyílásához tartozik egy fém fedlap, amit a rozsdásodás megelőzése érdekében egyből lefestettünk és hogy még precízebb legyen a dolog még nyitópántokat is raktunk rá…

Frissítés! 2017.03.12.

A ház gépészeti tervezésének árában benne volt az összes víz és csatornacső, vízóra akna tervezése is. A kapott terveket nyújtottuk be a vízműnek, akik kijöttek március elején helyszíni szemlére. Összeírták az anyagszükségletüket, ami kelleni fog a vízóra bekötéséhez (csőhossz, könyök darabszám stb.) és leadták az iratokat. 1 hétnyi várakozás és telefonálás után már a végösszeget is tudtuk: + 42 ezer Ft (csövek, vízóra, üzembe helyezési munkadíj)

A vízóra akna telepítés közben



Már csak a felső betonlap hiányzik



A kész vízóra akna

Fúrt kút:

Sokan javasolták, hogy mindenképpen csináltassunk fúrt kutat (ha a település engedélyezi), hiszen az építkezéshez milyen jól jön majd, lehet a vízen spórolni. Az építkezés után pedig jó lesz öntözéshez. Éppenséggel lehetett volna a telkünkön kút, nem volt tiltva, 80 ezer forintért meg is csinálták volna engedéllyel együtt. Kikértük azonban a kivitelező véleményét is, aki inkább lebeszélt minket róla. Azzal érvelt, hogy nem kell majd óriási vízmennyiség az építkezéshez és a jövőbeni jogszabály változás miatt nehezebb lesz engedélyeztetni és fizetni is kell majd a használatáért. Így ez a téma parkolópályára került, intéztük helyette az áram kiépítését.

Ha érdekel a családi ház építése lépésről-lépésre, akkor iratkozz fel a hírlevél értesítőre és mindig megkapod a következő érdekes cikket az építkezésről.

Címkék: , ,
Tovább a blogra »