Nézd meg az 5 szempontot és ezekkel a tanácsokkal indulj neki az építési telek kiválasztásához. Egy jó telekre érdemes várni, nem kell mindjárt az elsőre lecsapni. Mindig legyél megfontolt és tudatos, ilyen kérdésben nem szabad elhamarkodottan dönteni.
1.Település és környék:
Amikor nekiállsz hirdetéseket böngészni, bizonyára már van elképzelésed, hogy mely települések neveit fogod beütni a keresőbe. Nagyvárost, fejlett infrastruktúrával; csendesebb kisvárost vagy épp természetközeli falvak neveit?
Azt végiggondoltad már, hogy milyen kényelmi szempontokról nem szeretnél lemondani? Mert bár felkapott lehet egy nagyváros peremén lévő új építésű lakópark, de nagyon sokszor éveket kell várni, hogy kiépüljön egy normális infrastruktúra hozzá (busz közlekedés, boltok, óvoda, iskola, stb.) Addig lehet, hogy csak autóval tudod ezeket megközelíteni és ha nincs a háztartásban 1 vagy 2 autó, akkor nehezebb lesz ott boldogulni. Tehát mielőtt konkrét hirdetéseket keresel nézz szét a településen, milyen lehetőségek vannak.
Kérdések, amik segítenek a döntésben:
- Milyen messze van ez a jelenlegi munkahelyedtől? Párod munkahelyétől? Hogyan tudjátok megoldani a bejárást? Mennyi időt kell utazni naponta? (Ez a pont fontos, de ne elsődleges szempont legyen, mert a munkahelyed változhat akár 5 év múlva, de a házadat remélhetőleg ennél hosszabb távra építed)
- Gyerekeitek hová fognak óvodába, iskolába járni? Hogyan tudnak majd közlekedni, ha már nagyobbak és ti nem tudjátok kocsival vinni őket?
- Milyen boltok, éttermek, szórakozási lehetőségek vannak a környéken? Mennyire számít ez nektek? Baj, ha messzire kell menni egy nagy bevásárláshoz?
Megépíteni ugyanannyiba kerül egy házat egy jó környéken, jó adottságokkal, mint egy kedvezőtlenebb helyen. De végül mégis az első ház lesz az értékesebb!
Ha zsúfolt városi részből faluba, város széli lakóparkba költöznél (vagy fordítva) elmerengtél már azon, hogy mennyivel másabb lesz a leendő környezeted? Mi magyarok kicsit röghöz kötött népség vagyunk, nem szívesen költözünk messze és kevésbé bírjuk a változást. Szóval szoktasd magad a gondolathoz, ám ha már tűkön ülsz, hogy végre hegyeket és mezőket láss, hurrá lépj a következő pontra:)
2. Ingatlanhirdetések böngészése
Nézd végig a piacvezető ingatlancégek oldalait (DunaHouse, Otthoncentrum stb.) és az ingyenes hirdetőoldalakat is (pl ingatlan.com, otthontérkép.hu stb.) és írd be a keresőbe a kritériumaidat. Ezeknek a keresőknek az az előnye, hogy részletesen leírja a közművek meglétét, van fotó a telekről és gyorsan meg is nézheted a térképen, hogy merre található.
Tipp: Ha valami nagyon megtetszik, akkor a Google Street View funkciójával akár meg is lesheted az utcaképet, mintha csak élőben arra autóznál (szinte mindenhová be lehet nézni)
Ilyen csalafintaságokkal találkozhatsz: Az ingatlanosok gyakran csak a városrész nevét adják meg, vagy egy közeli utca nevét, nehogy őket megkerülve vedd meg a telket (és ők elbukják a jutalékot, amit egyébként nem fognak, sőt az eladót ebben az esetben jól be is perelik, amiért nem tájékoztatta az irodát…) Szintén ez a helyzet az üresen tátongó telkekkel, amit nem hirdetnek a helyszínen táblával -mintha nem lenne eladó.
Nagyszámú üres építési telek új parcellázású helyeken lesz, ami általában a város szélét jelenti. Foghíjak ritkábban vannak beállt lakókörnyezetben, ha igen, akkor szinte biztos, hogy van rajta egy düledékes romház, aminek a bontási költségeit nem hogy levonnák a telek árából, de még bele is számítják. Ilyen telkekre vadásznak a befektetők, akik simán ledöngölik a régi házat és helyére egy ikerházat vagy többlakásos társasházat építenek. Így egy telek áron eladnak több lakást, micsoda biznisz, nemde?!
Ne feledkezz meg a kisebb, helyi ingatlanirodákról sem! Az ő adatbázisaik gyakran nincsenek fenn az ingyenes oldalakon, csak a saját honlapjukra rakják fel a telkek adatait.
3. Közmű és építési szabályok
Gyakran már az ingatlan hirdetésekben is szerepel az építési telek besorolása ( pl. LK-6) és a beépíthetőségi százalék. Mivel már eleve úgy indultál neki a telek kereséséhez, hogy kiszámoltad a költségkeretedet és az építendő ház nagyságát, könnyű lesz kiszámolni, hogy belefér e a méretbe. A település honlapján megtalálhatod az aktuális szabályozást, mint az épületmagasság, lehet e pince, fúrt kút stb. (de ezeket rábízhatod a tervezőre is, ő úgyis utána fog nézni)
Az ingatlanos leírásban pedig keresd az összközműves címszót. Ha nincs, nem feltétlenül baj, de jó ha tudod, hogy ha hiányzik egy közmű, az sok utánajárást és sok pénzt fog igényelni (akár félmilliós, milliós tételt). Nem mindegy persze, hogy az adott közmű a telekhatárnál van vagy csak az utcában valahol, hiszen az árat a fővezetéktől az ingatlanig tartó méterekből fogják számítani.
Tipp: Ha nincs bevezetve a gáz, akkor lehet, hogy nem is érdemes. Egy épületgépész szakértő nekünk felvázolta, hogy egy gázterv+gázüzemű fűtési kör nem sokkal lesz olcsóbb, mint egy alternatív elektromos megoldás (pl mennyezetfűtés levegő-levegő hőszivattyúval)
4. Terepszemle
Pár szimpatikus találattal a tarsolyodban érdemes élőben is megnézni a környéket, kicsit körbefurikázni, sétálni. Nézd meg milyenek arrafelé a házak, milyen az utcakép? Milyenek az útviszonyok? Van e valami zavaró dolog, amit már elsőre észreveszel?
5. Hívd fel a terveződet!
Amint leszűkült a kör 2-3 telekre hívd fel a leendő terveződet és kérd meg, hogy nézze meg ő is, illetve nézzen utána, hogy alkalmas e az építési telek arra, hogy azt a házat, amit megálmodtatok ott építhessétek fel. Előfordul, hogy olyan építési szabályba ütköztök, ami miatt nem lehet pont úgy megépíteni, ahogyan szeretnétek. Ha ezt előre tudjátok, még választhattok, hogy nem ott építkeztek, vagy más házat építetek.
Amikor a tervező is rábólint, akkor jöhet a papírmunka és adásvételi. A fizetési határidőkre nagyon figyelj, illetve mindig a saját ügyvédeddel készüljön a szerződés, ne az eladóéval.
Még több információra van szükséged? Iratkozz fel a hírlevélre és kövesd az ÉpítkezzOkosan további cikkeit!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: